VEKA se věnuje duševnímu zdraví

Všichni mluví o nedostatku kvalifikovaných pracovníků, ale málokdo mluví o duševním zdraví zaměstnanců. Přesto je pro pohodu a výkonnost stejně důležitá jako fyzické zdraví. VEKA to chce změnit rozsáhlou kampaní. Týdnem akcí ve vlastní továrně, dvěma velkými cyklistickými výlety a kampaní na získání finančních prostředků chce poskytovatel systému přispět k odstranění tabu a zahájit diskusi o tomto citlivém tématu. To by také mělo usnadnit postiženým mluvit o svých potížích, protože to je předpokladem úspěšné léčby.

V Německu trpí depresí alespoň jednou za život téměř každý pátý člověk. "Čistě matematicky to znamená, že z 1 500 zaměstnanců naší centrály by to dříve či později mohlo postihnout až 300 zaměstnanců," říká Elke Hartleifová, personální ředitelka společnosti VEKA AG. "Proto pro nás jako zaměstnavatele, který klade velký důraz na udržitelnost a těží z dlouhodobých pracovních vztahů, nesmí být toto téma tabu."

Duševní problémy jsou snadno léčitelné

Inspirací pro kampaň byl anglický zákazník společnosti VEKA. John Hewitt přišel v roce 2018 o dceru Kelly, která spáchala sebevraždu. Od té doby si dal za cíl zvyšovat povědomí o depresi a prevenci sebevražd.

Koneckonců, deprese je obecně snadno léčitelná. Pocity studu a společenská tabu však často ztěžují postiženým mluvit o svých pocitech a vyhledat pomoc. A pokud duševní onemocnění zůstane nediagnostikováno, může vést ke zhoršení - dokonce i k sebevraždě. "Prvním cílem kampaně je proto dát najevo, že o duševním zdraví se může a má mluvit stejně přirozeně jako o zdraví fyzickém," říká Elke Hartleif.

Týden zdraví zviditelňuje duševní zdraví

V ústředí společnosti VEKA se stížnosti na duševní zdraví řeší v rámci týdne zdraví, který společně organizuje interní tým VEKA Vital health a externí odborníci. V nabídce jsou podcasty, v nichž lidé vyprávějí o svých zkušenostech s úzkostí, depresí a dalšími nemocemi, a tzv. náladové obleky.

Tyto neobvyklé obleky si mohou vyzkoušet všichni pracovníci, aby si na vlastní kůži vyzkoušeli fyzické dopady problémů s duševním zdravím. "Flexer" například nutí nositele zaujmout pokrčený, beznadějný postoj typický pro depresi. Součástí programu Týdne zdraví jsou však také školení, na kterých se vedoucí pracovníci učí, jak rozpoznat a řešit psychické potíže.

Fundraiser ve prospěch dobrovolných organizací

Kromě nabídek pro zaměstnance se do kampaně zapojí také zákazníci a dodavatelé společnosti VEKA. Za tímto účelem byla spuštěna stránka veka.betterplace.org. VEKA by tímto způsobem chtěla vybrat alespoň 10 000 eur pro dobrovolné organizace, které se věnují vzdělávání a prevenci.

Cyklistika, běh a pěší turistika dvakrát kolem světa

Největší publicitu však pravděpodobně přinesou dva cyklistické výlety pořádané Johnem Hewittem a jím založenou organizací "Kelly's Heroes", které podporuje společnost VEKA jako hlavní sponzor. První prohlídka začíná 10. září ve španělském sídle společnosti VEKA v Burgosu a poté vede přes francouzské sídlo v Thonon-les-Bains do centrály v Sendenhorstu. Zúčastní se také zaměstnanec společnosti VEKA Stefan Kordel, vášnivý závodní cyklista.

Druhé turné začíná 24. září v New Yorku a vede přes USA do San Francisca. Část trasy vede po silnici 59, která je tak opuštěná, že se jí také říká "nejosamělejší silnice". Cyklisté chtějí upozornit na situaci lidí s duševními problémy, kteří se často cítí velmi osaměle. Během jízdy se ujede celkem 83 000 kilometrů, což je dost na to, aby se na kole dalo dvakrát objet celý svět. To souvisí s poselstvím organizace "Zeptejte se dvakrát", tj. je lepší se zeptat ještě jednou, abyste rozpoznali a řešili problémy duševního zdraví. Každý, kdo chce, může sám ujet několik kilometrů na kole, běžet nebo jít pěšky a přispět tak k celkovému výsledku. Další informace najdete na webu veka-mentale-gesundheit.de.

"Podpora a udržování zdraví našich zaměstnanců je pro nás důležitá," říká Elke Hartleifová. "Plánovaná opatření v oblasti duševního zdraví potrvají do poloviny října. Doufáme však, že budou i nadále působit v oblasti, která je bohužel stále příliš často podceňována."

Obrázky

Elke a Andreas Harleifovi

Elke a Andreas Harleifovi

"Téma duševního zdraví je i nám osobně velmi blízké," říkají Andreas Hartleif (předseda představenstva společnosti VEKA AG) a Elke Hartleif (ředitelka lidských zdrojů).

Obrázek: VEKA

Šňůra Stefan

Šňůra Stefan

Zaměstnanec společnosti VEKA a vášnivý cyklista Stefan Kordel už nasbíral mnoho kilometrů pro dobrou věc. Účastní se evropského cyklistického turné pro hlavního sponzora a jede na kole s Kelly's Heroes ze Španělska do Sendenhorstu.

Obrázek: VEKA

Mapa Evropy

Mapa Evropy

Evropská cyklotrasa vede ze španělského závodu VEKA v Burgosu přes francouzský závod v Thonon-les-Bains do sídla společnosti VEKA AG v Sendenhorstu.

Obrázek: VEKA