VEKA poledne živě #3

Udržitelnost pro budoucnost: recyklace oken z pohledu odborníka na "VEKA live at lunchtime

Téma, které je stejně aktuální jako důležité, bylo hlavním tématem posledního vydání "VEKA mittags live". Odborný panel, který byl přenášen online dne 7.10.2022, se zabýval otázkou, jak mohou výrobci oken aktivně přispět k prokázání udržitelnosti plastových oken prostřednictvím vysoké míry recyklace. Na konci hodinového diskusního kola zazněl jednomyslný závěr: Cesta k udržitelnému oběhovému hospodářství s jeho četnými výhodami je pro okenní průmysl otevřená - jen po ní musíme společně kráčet.

"S naší digitální diskusní skupinou jsme dosáhli dvou důležitých cílů," říká Josef L. Beckhoff, člen představenstva pro prodej a marketing společnosti VEKA AG. "Partneři společnosti VEKA jsou komplexně informováni o aktuálním stavu tématu recyklace oken s mnoha jeho aspekty. Otázky položené v živém chatu zároveň ukázaly, jak lze nabídku recyklace ještě lépe přizpůsobit přáním výrobců oken." Podle společnosti Beckhoff je to právě tato konkrétní uživatelská hodnota, která inovativní formát online diskuse obzvláště odlišuje.

Přesně ve 12 hodin přivítal Alexander Scholle, vedoucí prodeje domácích profilů společnosti VEKA, na obrazovkách z uvítacího centra v Sendenhorstu výrobce oken. Poté předal slovo Prof. Christianu Niemöllerovi, pod jehož osvědčeným moderátorským vedením se panel odborníků zabýval záměrně provokativním tématem: "Více starých oken do recyklačního cyklu - VEKA a partneři mají povinnost!

Nový evropský rámec

Charlotte Röberová z průmyslového sdružení EPPA ve svém hlavním projevu vysvětlila, proč je recyklace plastových oken tak důležitá. Vysvětlila "zelenou dohodu" Evropské komise, která stanoví konkrétní cíle recyklace a zároveň zpřísňuje příslovečné regulační otěže. V této souvislosti popsala dobrovolný závazek evropského průmyslu PVC VinylPlus 2030, který si klade za cíl dosáhnout ambiciózního cíle recyklovat nejpozději do roku 2030 jeden milion tun vyřazeného PVC ročně.

Němečtí výrobci oken mohou již nyní významně přispět k dosažení tohoto cíle, vysvětlil Michael Vetter z poskytovatele recyklačních služeb Rewindo. Odborník, který se konference zúčastnil z Bonnu, zmínil počet 150 milionů plastových oken v Německu, jejichž energetická kvalita již nestačí modernímu podnikání a úsporám CO . Postupná výměna těchto starých oken je výzvou, kterou lze udržitelně řešit pouze pomocí aktivně využívaného systému recyklace.2

Gregor Biermann, generální ředitel společností BALTIC Fenster a Reckendrees Bauelemente, rovněž zdůraznil obrovský ekonomický potenciál modernizace stávajících budov. Současně formuloval jasná přání pro systém recyklace oken. Výrobce oken musí mít možnost zapojit se do recyklačního procesu bez většího úsilí. O to přesvědčivější je prezentovat zákazníkům konec materiálového cyklu.

Norbert Bruns se zabýval aspektem recyklace jako atraktivním marketingovým argumentem. Jednatel společnosti VEKA Umwelttechnik rovněž zdůraznil jednoduchost stávajícího systému sběru. Jako cizí materiál je možné přijmout i stará plastová okna, která mají ještě sklo a kování. Díky integraci do systému Rewindo se navíc mohou do recyklace oken snadno zapojit i menší firmy.

Vícenásobné výhody - i ekonomické

Pro skupinu VEKA je desetiletí trvající závazek recyklace oken stále samozřejmostí, zdůraznil Andreas Hartleif, generální ředitel společnosti VEKA. Na otázku profesora Niemöllera ohledně průkopnické role společnosti VEKA poukázal na jedné straně na "vnoučecí" udržitelnost recyklace plastových oken a na druhé straně na již dávno prokázanou technickou a ekonomickou proveditelnost.

I na evropské úrovni je třeba uznat, že existuje dobře fungující systém recyklace PVC, rozšířil pohled Andreas Hartleif. To platí zejména proto, že těžký kov olovo, který se dříve používal při výrobě PVC, je v materiálu pevně vázán. Poslední vývoj naznačuje, že tento pohled se začíná prosazovat i v Bruselu.

Charlotte Röberová přispěla na závěr živé diskuse velmi aktuálním příspěvkem. Díky fungujícímu systému recyklace je nakonec člověk v luxusní situaci, pokud má materiál potřebný pro výrobu nových výrobků již ve vlastních rukou. Skutečnost, že uzavření materiálového cyklu může znamenat nejen udržitelnost, ale také ekonomickou bezpečnost, potvrzují nedávné otřesy v globálních dodavatelských řetězcích.

Shrnutí ve videu

Obrázky

Účastník VEKA poledne live #3

Účastník VEKA poledne live #3

osvětlil téma recyklace oken ze všech úhlů pohledu (zleva doprava): Norbert Bruns (VEKA Umwelttechnik), Gregor Biermann (BALTIC Fenster a Reckendrees Bauelemente) a Andreas Hartleif (CEO VEKA AG). V panelu odborníků zasedli také Charlotte Röber (EPPA) a Michael Vetter (Rewindo).

Obrázek: VEKA

Prof. Niemöller a Charlotte Röberová

Po představení diskusní skupiny profesorem Niemöllerem uvedla téma diskuse svým hlavním projevem Charlotte Röber.

Obrázek: VEKA

A. Scholle

Alexander Scholle, vedoucí prodeje profilů pro domácnosti společnosti VEKA, přivítal posluchače na posledním vydání pořadu "VEKA mittags live" s tématem recyklace oken.

Obrázek: VEKA