Péče a údržba

Péče a údržba

Okna se nacházejí na exponovaném místě - a to doslova: kromě větru a počasí na ně působí kombinace různých vlivů prostředí, jako jsou saze a pyl a také sluneční záření. Kvalitní plastová okna jsou vůči těmto vlivům odolná, takže je lze snadno a rychle čistit. Občas se vyplatí vynaložit trochu více úsilí pro dlouhodobé zachování vynikajícího vzhledu a funkce. Čistící a ošetřovací prostředky VEKAPRO zde zaručují prvotřídní výsledky.

Obsah

  • Okna si zaslouží pozornost
  • Mytí oken je tak snadné
  • Tyto prostředky nejsou vhodné!
  • Dlouhodobé zachování vzhledu a funkce
  • VEKAPRO: Jen to nejlepší pro plastová okna

Okna si zaslouží pozornost

Základní funkcí oken je propouštět světlo do budovy. Neměly by však propouštět mnoho dalšího - jinak by se nábytek v obývacím pokoji nebo kuchyňské vybavení musely trvale udržovat bez stejného filmu, který se tvoří na nábytku na terase nebo na autech zaparkovaných před domem. Prach a saze, pyl, ptačí trus, medovice, jiné rostlinné a živočišné zbytky, látky znečišťující ovzduší, UV záření, srážky a samozřejmě studený vzduch: všechny tyto nežádoucí nebo dokonce škodlivé vlivy prostředí moderní okna spolehlivě odvedou ven.

Okna zároveň plní estetickou funkci. Svou barvou a tvarem by měly fasádu opticky zvýraznit, možná jí i dodat individuální nádech. Toho mohou dosáhnout pouze tehdy, pokud zůstanou stejně krásné jako první den, bez ohledu na všechny vlivy prostředí. Plastová okna mají tu výhodu, že na tvrdém a hladkém povrchu rámu stejně těžko ulpívají částečky nečistot nebo spory plísní - a to bez nutnosti ochranného nátěru, jako je tomu například u dřevěných oken.

Mytí oken je tak snadné

Naštěstí je nejdůležitějším opatřením pro údržbu oken to nejjednodušší: pravidelné čištění. K otření okenních profilů potřebujete pouze čistý měkký hadřík a trochu vlažné vody. V případě potřeby lze přidat i trochu neutrálního čisticího prostředku. V tomto případě - nebo pokud byla současně čištěna i okenní skla - je třeba rám znovu opláchnout čistou vodou.

Tímto způsobem se nejen obnoví bezvadný vzhled oken během krátké doby. Zabraňuje také možným trvalým změnám povrchu profilu, které mohou být způsobeny některými vnějšími vlivy. Patří mezi ně především opalovací krémy a prach z minerálních hnojiv: Pokud se tyto látky dostanou na rámy plastových oken, měli byste okna preventivně okamžitě vyčistit.

Čištění oken

Tyto prostředky nejsou vhodné!

Dobře míněné neznamená vždy dobře provedené. To platí i pro mytí oken. Drhnoucí prášky, čističe nádobí nebo kartáče jsou při mytí oken tabu - bez ohledu na to, zda je okenní rám vyroben z plastu, hliníku nebo dřeva. Kromě toho se na internetu šíří pochybné nebo dokonce škodlivé tipy. Začíná to používáním prostředků pro domácnost, jako je čaj, sprej do trouby nebo zubní pasta, a končí u odlakovače na nehty a dalších rozpouštědel nebo ředidel. Škody způsobené těmito nevhodnými metodami se bohužel mohou projevit až po určité době.

Pro dlouhotrvající krásná plastová okna je třeba si vzít k srdci následující pravidla: Používejte čistou vodu a měkký, čistý hadříkPoužívejte pouze čisticí prostředky s neutrálním pH nebo čisticí prostředky doporučené výrobcem okenNepoužívejte agresivní prostředkyNepoužívejte abrazivní drhnoucí houbičky, čističe hrnců apod. Nepoužívejte parní čističe. Nepoužívejte parní čistič.

Údržba oken

Dlouhodobé zachování vzhledu a funkce

Čas od času je třeba okna ošetřit a udržovat trochu komplexněji. Netrvá to ani dlouho, ani složitě - okna se vám však kromě krásného vzhledu odvděčí i dokonalou funkčností a snadným používáním.

Zatvrdlé nečistoty, které se mohou na okenním rámu usazovat i při pravidelném čištění, lze odstranit intenzivním čisticím prostředkem. Při výběru prostředku je nutné dodržovat doporučení výrobce oken. Důležité: V závislosti na tom, zda je rám potažen barevnou nebo dekorativní fólií, je třeba použít různé prostředky. Neofoliované okenní profily lze následně utěsnit a zajistit tak dodatečnou ochranu před povětrnostními vlivy a obnoveným znečištěním.

Když je okenní křídlo otevřené, lze okenní lištu mezi křídlem a rámem snadno vyčistit vysavačem a odstranit nečistoty, jako je prach, části rostlin nebo mrtvý hmyz. To je příležitost zkontrolovat návaznost odvodňovacích otvorů v rámu. Materiál, který v nich uvízl, lze opatrně odstranit tenkou dřevěnou tyčinkou, např. párátkem.

Aby okna trvale bránila průvanu a vodě, jsou vybavena vysoce kvalitním a odolným těsněním. Nacházejí se na straně falcu rámu a křídla, ale také na obou stranách zasklení. Použití speciální péče o těsnění udržuje tato těsnění pružná, aby mohla dlouhodobě dokonale plnit svou funkci. Zároveň se osvěží vzhled pečetí.

A konečně, kovové kování okenního rámu a křídla si zaslouží malou údržbu. Zejména pohyblivé části kování je třeba alespoň jednou ročně ošetřit tukem nebo olejem bez obsahu kyselin a pryskyřic - praktický je zejména olej ve spreji, který se dostane i do těžko přístupných míst. Tímto způsobem zůstane kování bez problémů v provozu a bude spolehlivě fungovat po mnoho let.

VEKAPRO

Jen to nejlepší pro plastová okna

Aby vysoce kvalitní plastová okna zůstala stejně hladká a krásná jako první den, doporučujeme používat speciální čisticí a ošetřovací prostředky z řady VEKAPRO. Pečlivě sladěné výrobky, které jsou k dispozici také v praktických sadách, zaručují dokonalé výsledky při veškeré péči o okna.

Podrobné informace o sortimentu péče VEKAPRO naleznete na webových stránkách veka-okna.cz.

VEKAPRO DailyClean
VEKAPRO XtraCare bílá
VEKAPRO XtraCare color
VEKAPRO