Udržitelnost oken

Plastová okna znamenají udržitelnost

Udržitelnost je zásadním aspektem výstavby. Tento požadavek lze velmi dobře splnit pomocí moderních plastových oken - a to nejen díky jejich dobré tepelné izolaci a souvisejícím úsporám energie. Dokonce i výroba okenních profilů může být dnes prováděna s relativně nízkou spotřebou energie a zdrojů. Zvláště příznivý vliv má prakticky úplná recyklovatelnost starých oken.

Udržitelnost

Obsah

  • Udržitelnost: starý koncept
  • Celý životní cyklus z pohledu
  • Udržitelnost začíná u výroby profilů
  • Udržení cenné energie v budově
  • Recyklace poskytuje nové suroviny

Udržitelnost: starý koncept

S rostoucím povědomím o ochraně životního prostředí a klimatu roste touha po udržitelné výstavbě. To platí zejména pro soukromé stavební a modernizační projekty, ale také pro komerční a institucionální sektor. Budovy, které šetří zdroje a energii, mohou ve skutečnosti významně přispět k výraznému snížení emisí skleníkových plynů, které poškozují klima: podle odhadů pochází více než jedna třetina emisí na celém světě z odvětví stavebnictví. Vezmeme-li v úvahu pouze Německo, je tento podíl stále přibližně sedminový.

Udržitelnost

Regenerace vytváří rámec

Myšlenka udržitelného hospodářství a způsobu života není nová. Poprvé byl tento pojem konkrétně formulován před více než 200 lety v souvislosti s hospodařením v lesích, které měly dlouhodobě zajišťovat stabilní výnosy dřeva. Udržitelnost zde znamená, že stromy nejsou káceny rychleji, než mohou vyrůst nové. Přeneseno do jiných oblastí to znamená, že všechny zdroje a životní prostředí jsou zatěžovány jen do té míry, do jaké to umožňuje jejich regenerace.

Hromada dřeva

Celý životní cyklus z pohledu

Životní cyklus plastového okna

K posouzení toho, zda je budova udržitelná jako celek, je zapotřebí komplexní přístup. V zásadě je třeba zohlednit všechny stavební materiály a stavební prvky, a to od jejich výroby a použití až po konec jejich životního cyklu. K tomu je třeba připočíst energii a zdroje potřebné na výstavbu a nakonec i na demolici. I u malé, jednoduché budovy by taková podrobná analýza vyžadovala obrovské úsilí. Je to značně zjednodušeno tím, že pro většinu komponent, například pro okno, jsou již k dispozici individuální váhy.

Udržitelnost začíná u výroby profilů

Okno je dobrou ilustrací faktorů, které ovlivňují rovnováhu udržitelnosti. To platí zejména pro plastová okna. Nová výroba PVC materiálu pro okenní profily využívá ropu - neobnovitelnou surovinu. Vzhledem k tomu, že recyklací plastových oken vzniká vysoce kvalitní recyklát z PVC, který lze použít přímo při výrobě profilů, se však situace výrazně zlepšila. Například ve společnosti VEKA již více než čtvrtina PVC používaného k vytlačování pochází z recyklace.

Vytlačování profilů nabízí další východiska pro větší udržitelnost. V této oblasti lze dosáhnout mnoha poměrně jednoduchými opatřeními, například v sídle společnosti VEKA: procesní voda pro chlazení extrudérů a kalibrů se odebírá ze speciálně vytvořeného mokřadního biotopu. Dešťová voda ze střech haly je opakovaně doplňována do biotopu a v tomto vybudovaném mokřadu se přirozeně čistí. Poté je opět k dispozici pro procesní chlazení. Ročně tímto systémem proteče přibližně 136 milionů litrů vody, což je množství vody, které se nemusí odebírat z veřejných sítí.

Pokud jde o spotřebu elektrické energie, výroba profilů společnosti VEKA také ukazuje, jak obrovské kroky lze podniknout k šetření zdrojů. V neposlední řadě se díky návrhům vlastních zaměstnanců podařilo dosáhnout optimalizace na mnoha místech - v Sendenhorstu, ale i v ostatních závodech skupiny. Kromě toho se společnost spoléhá na solární energii ze střech velkých hal. Odměnou za tento závazek je snížení spotřeby elektřiny od roku 2005 na polovinu.

Štítek VinylVerified

Udržení cenné energie v budově

Kromě výroby okenních profilů je důležitým aspektem udržitelnosti také izolační účinek oken. To je zřejmé zejména při porovnání energetických ztrát zastaralých a moderních budov: v prvním případě připadá na okna přibližně polovina tepelných ztrát, v druhém případě je to jen asi desetina. Výměna starých oken za moderní s účinnější tepelnou izolací je proto smysluplným modernizačním opatřením, které má znatelný vliv na požadavky na vytápění.

K tomu se přidávají solární zisky - zde se trend stále větších prvků projevuje ještě silněji. Moderní velkoplošná okna a dveře znamenají kromě více denního světla také více tepelné energie, kterou v budově velmi účinně zadržují. Při nízkých nebo nízkých venkovních teplotách se tímto způsobem výrazně sníží nároky na vytápění. Nadměrnému zahřívání v létě lze snadno zabránit pomocí moderních řešení stínění.

Solární zisky: čím více slunečního světla proniká okny do budovy, tím méně je potřeba vytápět.
Solární zisky: Čím více slunečního světla proniká okny do budovy, tím méně je třeba vytápět.

Recyklace poskytuje nové suroviny

Díky moderním oknům mohou stavitelé a architekti udělat velký krok směrem k udržitelné výstavbě. Důležitým přínosem je také bezproblémová recyklace - bez ohledu na materiál rámu, protože profily z plastu a hliníku lze dnes recyklovat stejně snadno jako profily ze dřeva. To je zásadní faktor pro celkovou ekologickou rovnováhu okna.

Společnost VEKA jako průkopník recyklace již na počátku 90. let minulého století ukázala, jak lze účinně a hospodárně recyklovat stará plastová okna v průmyslovém měřítku. Od té doby recyklační skupina VEKA nadále rozšiřuje své aktivity: Kromě pilotního závodu v durynském Behringenu nyní provozuje další dva závody ve Francii a Velké Británii. Zde lze ročně recyklovat celkem asi 100 000 tun oken a dveří, rolet a také odpadu z výroby PVC.

Vícestupňový recyklační proces poskytuje nesmíšený PVC granulát, který lze okamžitě znovu použít k vytlačování nových plastových profilů, plastových trubek a dalších výrobků. Kromě recyklátu lze recyklovat také kovové, skleněné a pryžové frakce. Plastová okna a dveře jsou tedy téměř zcela recyklovatelné. Materiálové cykly jsou uzavřené, spotřeba energie je minimální a likvidace prakticky není nutná.